- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyTrnavu můžete poznat na kole i pěšky. Připraveny jsou speciální prohlídky

Trnavu můžete poznat na kole i pěšky. Připraveny jsou speciální prohlídky

V Trnavě neustále ožívají příběhy a dějiny prostřednictvím zkušených turistických průvodců, kteří jim vždy vdechnou nový život.

Ať už jste milovníky historie, vína, architektury nebo umění, určitě byste je neměli vynechat.

Jelikož bylo město významným dějištěm setkání králů, těmto událostem je zase věnována prohlídka „Trnava a králové“.

Zajímavosti o unikátních historických hradbách, které se zde zachovaly jako jedny z posledních v Evropě, vám průvodce rozpoví během prohlídky „Hradební systém města Trnava“.

Pro architekty a milovníky historie je určena „Středověká Trnava“ a „Baroková Trnava“. Technicky zaměřené návštěvníky určitě zaujmou „Technické památky Trnavy“, nebo „Moderna v Trnavě“.

Speciální přehlídkou je „Malý Řím & Víno“, v jejímž rámci vám představí významnou historii slavného trnavského vinařství a vinohradnictví. Trasa prohlídky s názvem „Trnavské parky a sochy“ povede přes Sad Antona Bernoláka, Náměstí SNP až do Růžového parku.

Speciální výstupy s hodinářem
Dominantou města je nepochybně Městská věž. Věděli jste, že její srdce bije už 290 let? Při této příležitosti se konají speciální výstupy s hodinářem Karlem Nemčekem, jehož rodina se již pět generací stará o její hodinový stroj.

Péče o něj není v tomto případě prací, ale životním posláním. Rodina Nemčekovcov totiž nemůže chodit ani na společné dovolené, protože ve městě musí vždy zůstat alespoň jeden ze strážců trnavského času.

Během prohlídky 24. července od 18:30. si můžete kromě slyšení historie a rodinných příběhů vyzkoušet také natáčení hodin a dozvíte se také různé detaily o tom, jak tento unikátní hodinový stroj funguje.

Výstup bude trvat 1,5 hodiny a počet míst je limitován na 15 osob. Proto je třeba si místo předem zarezervovat v Turistickém informačním centru nebo online na www.regiontrnava.sk.

Během celého léta se můžete těšit i na oblíbený projekt „Poznejte Trnavu tak, jak ji zažili králové“. Zdarma tak můžete od pondělí do pátku objevit poklady a historii středověkého Malého Říma.

Netřeba se zahlašovat, stačí jen přijít pod Městskou věž v 10:00 hodin. Přehlídka je nejen v češtině, ale také v angličtině. Kromě toho se každou neděli konají během měsíců červenec a srpen „Potulky Malým Římem“. Průvodce se s vámi podělí o historické zajímavosti a ukáže vám různá zákoutí města.

Na dvou kolech
K městu neodmyslitelně patří kola. Je jen málo slovenských měst, které by byly tak nakloněny cyklodopravě jako Trnava. Nejenže jako první na Slovensku měla parkovací dům pro kola, ale každý rok pořádá prohlídky zajímavých míst, o kterých se leckde člověk nedočte.

Vezměte si svůj, nebo si ho předem půjčte a vydejte se poznat Trnavu očima architekta. Počet účastníků je omezen, maximum je 30 a hlavně letos budou cykloprohlídky ještě výjimečnější.

K industriálním budovám a moderně přibyla i historická témata. Jako první vás provede Trnavou průvodce Slavomír Dzvonik, který vám 4. července a 1. srpna odhalí „Příběhy hradeb“.

Díky jeho poutavému vyprávění se dozvíte něco o architektonickém vývoji hradeb, o jejich obranné funkci, ale zejména o příbězích, které se na hradbách nebo v jejich těsné blízkosti odehrávaly.

Do 17. století se vrátíte díky prohlídce „Bitva o Trnavu“, která se uskuteční 18. července a 15. srpna. Právě v tomto období měla vliv na dění v Uhersku protihabsburská povstání, s nimiž souviselo několik bitev.

Jednou z posledních a největších byla právě bitva u Trnavy, v níž se utkali povstalci Juraje I. Rákociho s císařskými vojsky. Během prohlídky vám ukáže místa, kde se odehrávali a zároveň vám přiblíží průběh a detaily bojů a rozestavení oddílů.

Do úplně jiného období vás zavede architekt Miroslav Beňák, který je znám z OZ Černé díry. Po jeho cykloprohlídce se budete na industriální budovy dívat jinýma očima a poznáte je kouzlo.

Letošní \“Město na prahu moderny\“ bude 11. července netradiční a více zaměřené na rozvoj města na začátku 20. století, tedy na období funkcionalismu. S ním se pojí architekti jako Michal Milan Harminc, Josef Marek, Emil Belluš a další. Bellušovi bude věnována i druhá cykloprohlídka „Jak mele moderna“. Jak tušíte správně, v sobotu 25. července se seznámíte s mlynářstvím.

Na třetí prohlídce „Město za prahem moderny“ 8. srpna se opět vrátíte do centra města, kde architekt poukáže na přehlížené hodnoty staveb, které jsou radikálně a působí kontroverzně, jako například Jednota, ROH, pošta či Tatrasklo.

Nebude chybět ani nejznámější průmyslová stavba města – cukrovar. S ním se seznámíte 22. srpna prostřednictvím prohlídky „Cesty řepy a cukru“. Trnava má spoustu příběhů, které můžete postupně odhalit během celého léta.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek