- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníLékárny už asi brzy budou vlastnit pouze farmaceuti

Lékárny už asi brzy budou vlastnit pouze farmaceuti

Lékárny na Slovensku možná již brzy budou moci vlastnit pouze odborníci-farmaceuti. Evropský soudní dvůr (ESD) totiž potvrdil zákaz vlastnictví lékáren jinými osobami, podle něj je to v rozporu se zájmy pacienta.
Na problematiku vlastnictví lékáren nefarmaceuty upozorňovala dlouhodobě Slovenská lékárnická komora (SLeK). „Komora uvítala rozhodnutí ESD a očekává legislativní zákaz vlastnictví lékáren neodborníky a finančními skupinami v co nejkratším čase,“ uvedl pro agenturu SITA člen jejího prezídia Peter Stanko. Tento krok by se přitom mohl dotknout asi jedné třetiny ze všech přibližně 1900 lékáren na Slovensku.

Vlastnictví lékáren neodborníky, které přinesla reforma zdravotnictví v roce 2004, bylo podle SLeK spouštěčem mnoha negativních dopadů na slovenský zdravotnický systém. „Šlo o nezdařený experiment, jehož výsledkem byla snížená dostupnost léků, zvýšení cen léků a dietetik, kterým stát neurčuje maximální cenu, jakož i nezákonné nasazování neodborníků do praxe,“ dodal Stanko. Už příští týden by přitom o tomto tématu měli lékárníci mluvit s Ministerstvem zdravotnictví SR. „Ministerstvo čekalo na rozhodnutí ESD. V případě kladného rozsudku jsme komoře přislíbili jednání o novele zákona o lécích,“ reagovala mluvčí resortu Zuzana Čižmáriková.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek