- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníPoužívání platebních karet si osvojuje stále více lidí

Používání platebních karet si osvojuje stále více lidí

Počet výběrů z bankomatů vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,68% na 21,8 milionu. transakcí, avšak jejich objem zaznamenal mírný 0,76% pokles na 2,293 miliardy. eur.
„Po přechodu na novou měnu dělají držitelé karet sice více výběrů z bankomatů než ve sledovaném období loňského roku, ale z bankomatů vybírají menší částky,“ uvedl výkonný ředitel Slovenské bankovní asociace Ladislav Unčovský. Současným trendem v segmentu platebních karet je kontinuální nárůst jejich počtu a počtu POS terminálů, nárůst využívání výběrů z bankomatů i sílící trend používání karet na bezhotovostní platby.

Počet plateb platební kartou v obchodech během prvního kvartálu roku letošního roku stoupl až o 33,13% na 18,7 milionu. transakcí. Celkový objem transakcí realizovaných přes POS terminály meziročně stoupl o 22,15 % na 751,96 milionu. eur. „Nejvýrazněji rostoucím parametrem v segmentu platebních karet za uplynulý kvartál byl nárůst přímých plateb kartami. Důvodem je postupné rozšiřování sítě obchodníků, zvýšení počtu POS terminálů v souvislosti s přechodem na euro, jakož i zvýhodňování bezhotovostních plateb bankami v podobě různých bonusů,“ skonštat .

Ke konci prvního kvartálu letošního roku bylo na Slovensku v oběhu 5,36 milionu. platebních karet. Podle údajů bankovní asociace jejich počet ve srovnání s prvním kvartálem loňského roku stoupl o 7,5%. Na platby a výběry Slováci nejvíce využívají podle asociace debetní karty, jejich podíl na transakcích činil 92,8%. Podíl transakcí realizovaných kreditními byl 6,8 % a charge kartami 0,4 %. Celkový objem transakcí platebními kartami vzrostl meziročně o 4,98 % na 3,021 miliardy Kč. eur.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek