- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceDávku v nezaměstnanosti dostalo v dubnu téměř 50 tis. lidí

Dávku v nezaměstnanosti dostalo v dubnu téměř 50 tis. lidí

Sociální pojišťovna vyplatila v dubnu dávku v nezaměstnanosti téměř 47,3 tis. osobám.
Vyplývá to z informací, které zveřejnila Sociální pojišťovna. Jedná se o nejvyšší měsíční počet vyplacených dávek v nezaměstnanosti od března 2005. Počet vyplacených dávek v nezaměstnanosti přitom v dubnu vzrostl pátý měsíc po sobě. Ve srovnání s březnem letošního roku to znamená nárůst o 7,9 tis. příjemců dávky. Meziročně se počet vyplacených dávek v nezaměstnanosti v dubnu zvýšil o 24,6 tisíc, tedy o více než 108 %.

Míra evidované nezaměstnanosti na Slovensku ke konci dubna meziměsíčně vzrostla o 0,59 procentního bodu na 10,92%. „Je to nárůst, který je za poslední čtyři měsíce nejnižší,“ řekl na minulý týden tiskové besedě generální ředitel Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny SR (ÚPSVR) Ján Sihelský. Jedná se o nejvyšší míru nezaměstnanosti na Slovensku od dubna 2006. Meziročně se míra evidované nezaměstnanosti minulý měsíc zvýšila o 3,54 procentního bodu. Ke konci dubna úřady práce evidovaly 289 340 nezaměstnaných, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Oproti konci března to znamená nárůst o 15 561 osob a meziročně je to nárůst o 96 822 osob. Na květen podle šéfa ÚPSVR signalizují dvě třetiny úřadů práce nárůst míry nezaměstnanosti a zbývající třetina její stabilizaci. Nahlášená hromadná propouštění podle Sihelského stále ohrožují téměř 18,3 tis. pracovních míst.

Pojistné na pojištění v nezaměstnanosti v současnosti tvoří 2 % z vyměřovacího základu pojištěnce, z toho polovinu platí zaměstnanec a druhou polovinu jeho zaměstnavatel. Na osobu dobrovolně pojištěnou pro případ nezaměstnanosti se vztahuje pojistné ve výši 2 % jím určeného vyměřovacího základu. Minimální vyměřovací základ přitom představuje aktuální částku minimální mzdy, což je 295,5 eura. Nejvyšší možný vyměřovací základ pro placení pojistného v nezaměstnanosti se od loňského roku zvýšil z trojnásobku na čtyřnásobek průměrné mzdy na Slovensku. Od začátku července loňského roku jde o 2 674,9 eura.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek